Сивина в бороду, тєлєґрам в ребро
Фейкові побачення або «романтичне шахрайство» – досить поширена сьогодні шахрайська схема, що не втрачає своєї актуальності навіть під час війни. Це шахрайство існує в різних варіаціях, які відрізнятися в деталях, але всі ці варіації дуже схожі у своїй основі.
Для розуміння і профілактики, пропонуємо вашій увазі 4-ри типові, невеличкі і невигадані, історії 4-х потерпілих. Впевнені, що краще вчитися на помилках інших людей, ніж на власних.
Історія 1. «Секс, драгз енд рок-н-ролл»
Мене звати Сашко. Я не молодий вже, але й не старий ще 56-річний сивобородий парубок. Минулої суботи, прокинувшись близько дванадцятої, я несподівано відчув потужне бажання згадати молодість.
Секс
Взявши мобілу і зайшовши у тєлєґрам, я у два кліки знайшов там чат для інтимних знайомств. Насправді, я не сильно сподівався на успіх, бо зазвичай у таких чатах «пасуться» у пошуці жінок такі ж як і я самотні та підстаркуваті парубки. Але сьогодні мені неймовірно пощастило, – я побачив її повідомлення.
«Д 22 Киев. Шевченковский район.
Кто хочет потусить со мной, место есть»
Ми трохи попереписувалися у тєлєґрамі. Вона одразу натякнула на інтим, та сказала, що бажає зробити це під екстазі.
«Якщо такий шлях до серця дами, то чому б і не спробувати?» – подумав я.
Драгс
«Д 22» кинула мені лінк на тєлєґрам-магазин з наркотиками і написала, щоб я купив «екстазі лв блу». Я в цьому зовсім не шарю, але перейшовши за посиланням, побачив на фото щось більш схоже на каву, ніж на наркотики, — і засумнівався.
«Все норм», – розвіяла мої сумніви моя нова знайома, – «точка перевірена, бери упаковку на 3 таблетки!»
Повіривши її досвіду, я зробив платіж на суму 1500 грн в чат-боті, переказавши гроші на картку цієї зашифрованої під каву онлайн-нарко-точки.
Відразу після цього мені зателефонував невідомий і, назвавшись «оператором», повідомив мені, що сталася якась помилка, бо в наявності є лише упаковки на 5 таблеток, а не на три. Але, якщо доплатити 1000 гривень, то можна отримати упаковку на 5 штук.
Я доплатив. Після цього невідомий зателефонував вдруге і повідомив, що знов сталася помилка. Цього разу виявилося, що у Києві зовсім нема цих таблеток, а є тільки в Броварях. Тому, якщо я ще не передумав, то потрібно заплатити за таксі 800 гривень і через годинку «подарунок» доставлять мені у Київ.
Поки я переписувався з цим ділером-оператором, моя «подруга» почала мене підганяти: «Чого ти там так довго? Прискорюйся, я вже… хочу», – написала вона.
Я почав був пояснювати, що її дилер якийсь мутний, і це мені трохи підозріло.
«Я зараз йду у душ, а ти не гальмуй, – закінчуй там і їдь до мене. Адреса – Юрія Іллєнка ***. Доставці теж її дай. Приїдеш, – напиши, – я вийду», – відповіла вона.
Я швиденько оплатив «оператору» 800 гривень за таксі, назвав адресу доставки, викликав таксі собі, і відправився на зустріч пригодам.
***
Приїхавши, на Іллєнка, я написав своїй любительці екстазі, що вже стою під її будинком. «Вийду коли оператор скине тобі координати. Разом заберем і, одразу йдем до мене :)», – відповіла вона.
Ця краля, її дилер і уся ситуація загалом, вже починала мене реально бісити. Я написав дилеру, запитавши, коли вже буде таксі?
«Вибачте, сталося маленьке непорозуміння, ваш таксист щось переплутав і сьогодні вже не зможе», – відповів він.
«Все! Досить! Задовбали! Я хочу повернути свої кошти», – зірвався я.
«Добре. Як забажаєте. Зараз повернемо. 5 хвилинок», – здивував мене своєю відповіддю дилер.
Рок-н-ролл
Минуло 55 хвилинок
«Що там з поверненням?», – написав я.
«З’ясували», – відповів він, – «нажаль, ваша транзакція заморожена. Щоб повернути кошти, потрібно внести на рахунок 8000 гривень. Такі правила банку. Після внесення цієї суми, протягом 5 хвилин повернуться усі ваші гроші. Ці 8000 плюс всі інші, які ви переказували раніше».
Я здивувався і написав дівчині, що дилер мені мозок пудрить, чеше якусь дичину і не хоче повертати гроші. Я скинув їй скріни моєї з ним переписки, на що вона майже одразу відповіла: «Це нормально. У мене таке було вже купу разів. Внеси швиденько їм ці 8 штук і все миттєво розблокується».
«У мене вже нема 8 штук!» – сумно зізнався я. «Можу тобі 3 тисячі скинути, – повернеш потім. Дай мені номер твоєї картки», – сказала вона. Я продиктував їй свою картку, а вона миттєво переказала мені ці три тисячі. Тепер у мене було вже 6 000. Не вистачало ще 2 000 гривень.
«Що ти ще хочеш? Я тобі вже і гроші дала. Ти мужик чи хто? Позич десь ці нещасні 2000», – написала мені Д-22. Я присоромився і досить оперативно позичив у товариша по роботі 2000 до понеділка і відразу ж відправив 8000 «ділер-оператору» з тєлєґрама. На вулиці вже темніло і годинник показував без п’ятнадцяти хвилин комендантська. Гроші від «оператора» не поверталися.
Не повернулися вони ні за пʼять ані за двадцять п’ять хвилин. А сам оператор і дівчина-незнайомка зникли, вимкнувши мобільні.
«Розвели як кошенятку, як цуцика відшахраїли на старості літ», — збагнув тоді я. Замерзлий, спустошений і обідраний шахраями до нитки, йшов я ночувати до найближчого відділку поліції.
Історія 2. «Поповни мені інтернет»
Ранок
Ми познайомилися з Сонею в одній загальновідомій системі романтичних знайомств. В її профілі було написано: «Дівчина, 27 років. Бажаю весело провести час».
Ще на стадії знайомства вона написала мені, що має проблеми з інтернетом, через те, що не сплатила за місяць. Потім натякнула, що у неї зараз туго з грошима і вона «буде дуууже мені вдячна», якщо я зможу сплатити її борг за інтернет на 175 гривень.
«Не проблема», – відповів їй я, – «куди платити?»
Соня пояснила мені, що сплатити можна тільки через мобільний застосунок провайдера, і скинула мені посилання. Перейшовши за цим посиланням на GooglePlay і встановивши собі на телефон цей мобільний застосунок, я швиденько поповнив їй рахунок на 175 гривень.
«Готово! Поповнив», – написав я дівчині. Але жодної відповіді від неї після цього не було.
Впринципі, я припускав можливість такого повороту сюжету і підозрював, що вона можуть розвести мене на ці 175 гривень, тому, зовсім не здивувався, що вона одразу зникла.
Вечір
Увечері того ж дня, забувши зовсім вже і про цю «Соню» і мої 175 гривень, я несподівано для себе не зміг розрахуватися своєю карткою в продуктовому магазині. «Недостатньо коштів», – сухо повідомила касирка.
Я здивувався, бо знав, що на картці у мене має бути ще 7 чи 8 тисяч. Зайшовши у свій онлайн-банкінг, щоб перевірити рахунок я здивувався вдруге. На рахунку було 18 гривень. І подивившись на виписку, здивувався втретє. Там було ранкове повідомлення про оплату в інтернет на 175 гривень і, майже одразу за ним «переказ на картку 7600 гривень».
Увесь день я був при свідомості і точно знаю, що не робив цього переказу, тому вирішив розібратися з цим, і миттєво зателефонувавна гарячу лінію свого банку. Вони перевірили інформацію і повідомили мені, що переказ було здійснено з використанням платіжного онлайн-сервісу і підтверджено за допомогою SMS-коду, якій був надісланий банком на мій телефон.
«Але як же таке могло статися? Бо я цього точно не робив!», – протестував я.
Як так сталося?
В результаті подальшого розслідування, проведеного службою безпеки банку, з’ясувалося, що моя інтернет-знайома відправила мені посилання не на справжній, а на фейковий Google Play! Сторінка, на якій я скачав мобільний застосунок для оплати її інтернету не була Google Play, а лише виглядала як він.
Застосунок, який я з цієї сторінки встановив собі на телефон, не тільки списав з моєї картки 175 гривень «за інтернет», так ще й усі карткові дані, включно с тризначним кодом безпеки, передав шахраям. Мало того, – він отримав ще й повний доступ до SMS-повідомлень.
Отримавши усі мої карткові дані і доступ до банківських SMS-кодів, шахраї і здійснили переказ коштів з моєї картки на свою.
У цьому випадку шахраї розіграли для жертви наступний типовий сценарій: «дівчина» скаржиться на проблеми з комунікацією через поганий інтернет та просить залицяльника оплатити зв’язок через фейковий сайт з мобільним застосунком. Іноді пропонують встановити застосунок та викликати таксі.
Захована у фейковому мобільному застосунку шпигунська програма перехоплює введені дані платіжної ї картки та вхідні СМС-коди
Історія 3. «Онлі фанз»
З Марго, як називала себе ця шахрайка, ми познайомились в тєлєґрам-чаті. Тоді я ще не знав, хто вона насправді, і уявляв її собі звичайною дівчиною. Проте, одразу почав натякати на можливість реальної зустрічі, бо хтів одразу переконатися, що вона справжня дівчина, а не якийсь там бородатий збоченець, який тільки видає себе за жінку.
«Марго» з розумінням поставилася до мого бажання побачити її фото і майже одразу скинула мені пару напіввідвертих хтивок. Фоточки були досить привабливі, і я захотів переконатися, що це не фотошоп і не, простигосподи, штучний інтелект.
Вона погодилася розвіяти усі мої сумніви і показати себе у прямій відео-трансляції. І навіть у ще більш відвертому вигляді. Проте, був один нюанс.
Нюанс
Подивитися трансляцію можна було тільки в «онліку». «Для тебе», – сказала вона, – «зроблю найбільшу знижку, – дивись сьогодні на мене лише за 1$». «А що таке зараз 1 долар?» – подумав заохочений я, — і погодився.
Я навіть і подумати не міг, що пастка була не в одному доларі, а у тому, що для оплати і перегляду відео мені потрібно встановити на телефон спеціальний мобільний застосунок, посилання на який надіслала ця підступна онліфанс-кобіта. І взагалі, я не те що подумати, але й уявити собі не міг, що посилання приведе мене не на справжній, а на фейковий Google Play. Нажаль, про те, що він фейковий я дізнався лише після того, як втратив все.
Після завантаження цього так званого «онліка» я сплатив за підписку свій важкозароблений $1 і, нічого не підозрюючи, чекав на відкриття доступу до відео-трансляції. Та поки я чекав, встановлена на моєму телефоні шахрайська прога вже злила шахраям усі дані моєї картки, отримала доступ до банківських SMS-кодів. І, мабуть ви вже здогадалися, що ніякого доступу до «онліка» я не отримав, а усі грошики з моєї картки були виведені шахраями того ж дня.
У цій варіації романтичного шахрайства жертві пропонується за символічну суму отримати доступ до програми OnlyFans з відвертими фотографіями дівчини-приманки. Але захована у фейковому мобільному застосунку шпигунська програма перехоплює введені жертвою дані платіжної картки та вхідні СМС-коди
Історія 4. «Кіно і Галя»
Дивовижно, як я повівся на цю кралю та її «кінотеатр», бо не так давно сам читав про схожу схему романтичного «розводу» чоловіків. Але, мабуть, правду кажуть, що чужий досвід нічому нас не вчить.
Галя
Ми познайомилися з нею в «Тєлєзі». Вона дуже швидко взяла ініціативу в свої руки і вже через 45 хвилин спілкування запропонувала зустрітися особисто.
«Без проблем», – сказав я і запропонував прогулятися в неділю десь у центрі міста. «В центрі буде нудно», – написала вона, – «давай краще в кіношечку забуримося. Вдвох. Тільки я і ти :)».
«Гарна ідея!!!!», – погодився я.
Вона ще додала смайликів і сердечок, а потім, одразу, скинула мені посилання на сайт кінотеатру, який їй подобається.
Кіно
Я пройшов за посиланням і здивувався. Нічого подібного я раніше не бачив. Це був не класичний кінотеатр з залом, екраном і попкорном, а особливий, приватний кінозал для романтичних зустрічей. «Кінозал для двох», – було написано на сайті. Фотографії обіцяли зручний, цікавий та інтимний перегляд романтичних комедій.
Ціна була значно вища за звичайний кінотеатр, але я одразу погодився, і забронював нам цей «кінозал» на три години, сплативши 2700 гривень прямо на сайті. Сплативши, я повідомив про це моїй новій подрузі, — і ми домовились зустрітися вже на місці о 16:00.
Приїхавши на місце за півгодини, замість кінотеатра я знайшов за вказаною адресою якусь двоповерхову напіврозвалену будівлю. Спроби зв’язатися з адміністрацією цього «кінотеатра» закінчилися нічим. Ні мобільний номер вказаний на сайті ані текстовий чат не відповідали. Не відповідала вже і «Галя».
Подумавши трохи головою, я заґуґлив трохи інформації про цей «кінотеатр» і знайшов декілька сайтів з гнівними відгуками таких же легковірних потерпілих як і я. З’ясувалося, що «кінотеатр» цей ніколи не існував в реальності. Існував тільки сайт, на який шахраї за допомогою віртуальної «Галі» заманювали таких же дурнів як і я, та продавали нам неіснуючі квитки на неіснуючий сеанс.
«Кіно» – це стара і, здавалося вже зникла ще у 2022 році варіація романтичного шахрайства, яка на третьому році повномасштабної війни відродилася і переживає другу молодість. Шахраї у соцмережах чи на сайті знайомств від імені нібито дівчини пропонують новому знайомому купити «квитки» за посиланням на фішинговий сайті, а потім викрадають його гроші та дані платіжної картки.
Що робити? Як не вскочити?
- Думати головою, а не серцем перцем!
- Вчитися кібербезпеці. Тільки знання, а не довга і сива борода захиситить від романтичного шахрайства». Безліч корисної інформації на цю тему можна знайти тут.
- Пам’ятай, що шахрай може бути будь-де і прикидатися будь-ким.
Врахуй це, бро!